ritec
26 اسفند 1401 - 11:04

بزرگترین شهرک صنعتی جنوب کشور در مدار توسعه پایدار و شتاب صنعتی

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی فارس گفت: امسال و در راستای اجرای برنامه تحولی در شهرک صنعتی بزرگ شیراز، گام‌های موثری برای ارتقا و بهبود سطح کمی و کیفی زیرساخت‌ها در این شهرک صنعتی برداشته شده که در ۱۰ سال گذشته بی‌سابقه بوده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از شیراز، به نقل از روابط عمومی شرکت شهرک‌های صنعتی استان فارس، سید مصطفی هاشمی در جلسه مجمع عمومی عادی فوق‌العاده نوبت دوم شهرک صنعتی بزرگ شیراز که با حضور صنعتگران مستقر در این شهرک صنعتی برگزار شد، اظهار داشت: با توجه به اهمیت راهبردی شهرک صنعتی بزرگ شیراز به عنوان یکی از بزرگترین شهرک‌های صنعتی کشور و مهمترین قطب صنعتی و اشتغال استان، در ابتدای امسال و با تشکیل کارگروه ویژه‌ای در شرکت شهرک‌های صنعتی فارس، مسائل و مشکلات این شهرک صنعتی اولویت‌بندی و راهکار‌های رفع آن بر اساس برنامه زمان‌بندی در دستور کار قرار گرفت.

وی با بیان اینکه مهمترین چالش این شهرک صنعتی کمبود آب مورد نیاز برای واحد‌های صنعتی مستقر است، گفت: با توجه به بروز خشکسالی‌ها و افت شدید منابع آب شهرک صنعتی، تامین پایدار آب به عنوان یک اقدام مهم در دستورکار قرار گرفت و قرارداد تامین آب شرب به میزان 40 لیتر بر ثانیه منعقد شد و بر اساس آن نیز پروژه خط انتقال این طرح تا ورودی شهرک صنعتی نیز اجرا شده که امیدواریم شرکت آبفا تا قبل از تابستان سال آینده نسبت به تزریق آب به شبکه اقدام کند.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی فارس همچنین از انعقاد قرارداد برای تامین پساب تصفیه‌خانه فاضلاب بزرگ شیراز جهت مصارف غیرشرب و فضای سبز شهرک صنعتی خبر داد و گفت: مراحل فنی و اجرایی طراحی ایستگاه پمپاژ و خط انتقال این طرح در حال انجام است و با عملیاتی کردن آن، بخشی از آب شرب شهرک صنعتی که به مصرف فضای سبز اختصاص یافته و یا در صنایع غیر شرب نظیر واحد‌های بتونی استفاده می‌شود صرفه‌جویی و به مصارف شرب اختصاص می‌یابد.

وی افزود: با توجه به اهمیت مدیریت مصرف بهینه آب شرب، استفاده از پساب تصفیه شده فاضلاب در صنایعی که در فرآیند تولید نیاز به آب غیرقابل شرب دارند به عنوان یک روش جایگزین مدنظر است و زیرساخت‌های شبکه داخلی آب شهرک صنعتی نیز برای توزیع پساب آماده شده است.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی فارس با اشاره به کیفیت مطلوب و استاندارد پساب خروجی تصفیه‌خانه فاضلاب شهر شیراز به عنوان یکی از مجهزترین تصفیه‌خانه‌های فاضلاب شهری در کشور ضمن دعوت از واحد‌های صنعتی متقاضی پساب، از شناسایی واحد‌های صنعتی که نیازمند حجم بالای آب غیرشرب در فرآیند تولید هستند خبر داد و گفت: این واحد‌ها می‌توانند از این پساب استاندارد که مقرون به صرفه نیز است، برای جایگزین کردن آب شرب استفاده کنند.

هاشمی در ادامه تامین پایدار برق را از دیگر ضرورت‌های این شهرک صنعتی اعلام کرد و گفت: با توجه به ساخت وساز واحد‌های جدید و به مدار تولید آمدن آن‌ها، تامین کسری برق نیز در اولویت قرار گرفت و در این زمینه با برگزاری جلسات مختلف در سطوح ملی و استانی، توافقات با شرکت برق منطقه‌ای فارس برای احداث پست سوم برق شهرک صنعتی انجام شده است که با اجرای این طرح زمینه تامین برق پایدار واحد‌های صنعتی فراهم می‌شود.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی فارس همچنین از پیگیری‌ها برای احداث جاده دوم دسترس شهرک صنعتی و نیز تعریض جاده اصلی با هدف روان‌سازی ترافیک ورودی و خروجی شهرک صنعتی خبر داد و گفت: در این زمینه جلسات مختلفی در سطح استان برگزار و در تلاشیم با استفاده از منابع و اعتبارات دولتی این مهم عملیاتی شود.

وی در ادامه اجرای طرح توسعه شهرک صنعتی بزرگ شیراز با هدف ظرفیت‌سازی برای استقرار واحد‌های صنعتی و تولیدی جدید، رفع مشکل فاز ششم شهرک صنعتی و آغاز واگذاری این اراضی را از دیگر اقداماتی اعلام کرد که در سال 1401 انجام شده است.

در مجمع عادی فوق‌العاده نوبت دوم شهرک صنعتی بزرگ شیراز بودجه سال 1402 شرکت خدماتی این شهرک صنعتی به تصویب رسید. در شهرک صنعتی بزرگ تاکنون افزون بر 4650 قرارداد با سرمایه‌گذاران منعقد شده است.

انتهای پیام/424/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1097213